Menu

 
cheering kids
Cart
Britt Adkins

Britt Adkins

Website URL:

MCC All Conference Selections for Spring 2016

FIRST LAST  GRADE SEASON SPORT AWARD EVENT
ALEXANDER JOHANSON 10 SPRING BOYS GOLF FIRST TEAM ALL CONFERENCE  
PARKER DRESSLER 11 SPRING BOYS GOLF SECOND TEAM ALL CONFERENCE  
NATHAN TOWNER 12 SPRING BOYS GOLF SECOND TEAM ALL CONFERENCE  
TYLER MORRISON 12 SPRING BOYS GOLF SECOND TEAM ALL CONFERENCE  
BROOKE CRAMER 11 SPRING GIRLS GOLF HONORABLE MENTION   
ALLISON WANICHEK 9 SPRING GIRLS GOLF HONORABLE MENTION   
MICHAELA MORRIS 10 SPRING GIRLS GOLF HONORABLE MENTION   
MITCHELL LESMEISTER 11 SPRING BASEBALL FIRST TEAM ALL CONFERENCE 3RD BASE
FUTA IKUMA 11 SPRING BASEBALL FIRST TEAM ALL CONFERENCE CATCHER
DEXTER AICHELE 11 SPRING BASEBALL SECOND TEAM ALL CONFERENCE PITCHER
ANDERS DAVIDSON 12 SPRING BASEBALL HONORABLE MENTION SHORTSTOP
COLTON  NORSWORTHY 12 SPRING BOYS TENNIS FIRST TEAM ALL CONFERENCE  
PARKER PONTAROLO 10 SPRING BOYS TENNIS HONORABLE MENTION  
KYNDAL LOCATI 10 SPRING GIRLS TENNIS HONORABLE MENTION  
MARK BOGLEY 10 SPRING BOYS TENNIS HONORABLE MENTION  
BRYAN EGGART COACH SPRING BOYS TENNIS COACH OF THE YEAR  
ERIC  HISAW COACH SPRING BOYS TRACK BOYS TRACK COACH OF THE YEAR  
TASHA SEYMOUR 12 SPRING GIRLS TRACK CO-FEMALE ATHLETE OF THE YEAR  
JACK "MITCHELL" JACOBSON 11 SPRING BOYS TRACK MALE ATHLETE OF THE YEAR  
TYLER KINNEY 12 SPRING BOYS TRACK SECOND TEAM ALL CONFERENCE 100 METERS
JUSTIN EVANS 12 SPRING BOYS TRACK FIRST TEAM ALL CONFERENCE 400 METERS
JOSE "FERNANDO" ORTIZ 10 SPRING BOYS TRACK HONORABLE MENTION  400 METERS
ALEX IBEN 11 SPRING BOYS TRACK FIRST TEAM ALL CONFERENCE 800 METERS
ALEX IBEN 11 SPRING BOYS TRACK SECOND TEAM ALL CONFERENCE 1600 METERS
JOSE "FERNANDO" ORTIZ 10 SPRING BOYS TRACK HONORABLE MENTION 4X100 RELAY
WESTON  WERNETTE 12 SPRING BOYS TRACK HONORABLE MENTION 4X100 RELAY
CHARLES "BRYAR"  JENSEN 11 SPRING BOYS TRACK HONORABLE MENTION 4X100 RELAY
TYLER KINNEY 12 SPRING BOYS TRACK HONORABLE MENTION 4X100 RELAY
JAROD MCALVEY 9 SPRING BOYS TRACK HONORABLE MENTION 4X400 RELAY
BEN TOMPKINS 12 SPRING BOYS TRACK HONORABLE MENTION 4X400 RELAY
FERNANDO ORTIZ 10 SPRING BOYS TRACK HONORABLE MENTION 4X400 RELAY
JUSTIN EVANS 12 SPRING BOYS TRACK HONORABLE MENTION 4X400 RELAY
KURT BLACKMAN 12 SPRING BOYS TRACK HONORABLE MENTION DISCUS
ANDREW GRANCHUKOFF 12 SPRING BOYS TRACK FIRST TEAM ALL CONFERENCE JAVELIN
LOGAN MULLEN 11 SPRING BOYS TRACK SECOND TEAM ALL CONFERENCE JAVELIN
JACK "MITCHELL" JACOBSON 11 SPRING BOYS TRACK FIRST TEAM ALL CONFERENCE HIGH JUMP
JACK "MITCHELL" JACOBSON 11 SPRING BOYS TRACK FIRST TEAM ALL CONFERENCE LONG JUMP
JACK "MITCHELL" JACOBSON 11 SPRING BOYS TRACK SECOND TEAM ALL CONFERENCE TRIPLE JUMP
SAMUEL  HOE 11 SPRING BOYS TRACK HONORABLE MENTION TRIPLE JUMP
MADELYN  KNIGHT 9 SPRING GIRLS TRACK HONORABLE MENTION 400 METERS
MAKENA RIETZ 10 SPRING GIRLS TRACK HONORABLE MENTION 800 METERS
ERIKA LEINWEBER 11 SPRING GIRLS TRACK FIRST TEAM ALL CONFERENCE 1600 METERS
ERIKA LEINWEBER 11 SPRING GIRLS TRACK FIRST TEAM ALL CONFERENCE 3200 METERS
MAKENA RIETZ 10 SPRING GIRLS TRACK HONORABLE MENTION 4X400 RELAY
PAIGE GARDNER 10 SPRING GIRLS TRACK HONORABLE MENTION 4X400 RELAY
MADELYN  KNIGHT 9 SPRING GIRLS TRACK HONORABLE MENTION 4X400 RELAY
ABIGAIL  SNYDER 10 SPRING GIRLS TRACK HONORABLE MENTION 4X400 RELAY
TASHA SEYMOUR 12 SPRING GIRLS TRACK SECOND TEAM ALL CONFERENCE SHOT PUT
SKYLAR DRUFFEL 10 SPRING GIRLS TRACK FIRST TEAM ALL CONFERENCE DISCUS
TASHA SEYMOUR 12 SPRING GIRLS TRACK SECOND TEAM ALL CONFERENCE DISCUS
EMMA WENZEL 10 SPRING GIRLS TRACK FIRST TEAM ALL CONFERENCE JAVELIN
KATE HOGAN 12 SPRING GIRLS TRACK HONORABLE MENTION HIGH JUMP
KIANA NEWCOMB 12 SPRING GIRLS TRACK HONORABLE MENTION HIGH JUMP
HALLY  RUFF 10 SPRING GIRLS TRACK SECOND TEAM ALL CONFERENCE POLE VAULT
BRANDI SCHOESSLER 12 SPRING SOFTBALL CO-MOST VALUABLE PLAYER  
BRANDI SCHOESSLER 13 SPRING SOFTBALL FIRST TEAM ALL CONFERENCE PITCHER
FAITH HOE 10 SPRING SOFTBALL FIRST TEAM ALL CONFERENCE SHORTSTOP
LAUREN HOE 10 SPRING SOFTBALL FIRST TEAM ALL CONFERENCE OUTFIELD
MATTIE JOHNSON 11 SPRING SOFTBALL FIRST TEAM ALL CONFERENCE UTILITY
JOSIE SWEET 11 SPRING SOFTBALL FIRST TEAM ALL CONFERENCE OUTFIELD
KAMRYN COLEMAN 10 SPRING SOFTBALL SECOND TEAM ALL CONFERENCE PITCHER
MIKAELA FORCUM 10 SPRING SOFTBALL SECOND TEAM ALL CONFERENCE CATCHER
EMMA SWEET 11 SPRING SOFTBALL SECOND TEAM ALL CONFERENCE OUTFIELD
TARA KRIVOSHEIN 11 SPRING SOFTBALL SECOND TEAM ALL CONFERENCE 1ST BASE
SELINA ATKINSON 11 SPRING SOFTBALL HONORABLE MENTION UTILITY
ARCH MCHIE COACH SPRING SOFTBALL COACH OF THE YEAR  
Read more...

12-Season Athletes Announced

Kurt Blackman, Andrew Feistner, Andrew Granchukoff, Lucas Rassbach, and JC Wicklund have particiapted in one sport per season during their time here at Wa-Hi.

Kurt is a 4-year varsity athlete in track, and received an all conference honorable mention in Football and Wrestling.

Andrew Feistner participated in Cross Country, Swimming, and Track.  He received an all conference honorable mention as a Junior in Cross Country, and all conference 2nd team as a Senior. He also received an all conference honorable mention as a Senior in Swimming.

JC is a 4-year varsity athlete in track, he also was a standout in Football and Basketball for the Blue Devils.

Andrew Granchukoff is also a 4-year varsity athlete in track, received all conference honorable mention for Wrestling as a Senior.

Lucas is a 4-year varsity athlete in track as well. Lucas was all conference 2nd team as a Senior for Football.

 

Read more...

Cheer Team for 2016-2017 Announced

  • Published in Cheer

The Cheer Team for the 2016-2017 school year has been announced. The team is as follows:

Breanna Baltrusch   11

Kaytlyn Dahlin  11

Mary DeJesus  11

Emily Elder 10

Courtney Gaines 10

Holly  Gannon 10

Mariah Gonzalez  11

Lupe Guzman  11

Lacee Hickman  11

Nattilie Jackson 11

Sage Kline  9

Maini Kiran 10

Destiny Marks  9

Lauren McBride 9

Katie McMichael 11

Lauren Mendoza 9

Joella Miller  8

Mischa Patel 11

Kamille Philavahn 9

Haley Pugliese 11

Collette Ray  11

Fatima Rodriguez  9

Katie Romero 10

Yairin Suarez 9

Hayley Taylor 11

 Jordan Thrall 8

Teagan Wilke 10

Chloe Williams 10 

Read more...

Exchange student and Blue Devil baseball catcher, Futa Ikuma gets geared up

Exchange student and Blue Devil baseball catcher, Futa Ikuma, gets his personalized gear from Coach Gradwohl and his teammates. Futa's host parents are Pete Peterson and Shelly Crump.

Read more...
Subscribe to this RSS feed

Walla Walla High School

WAHI logoletters web800 Abbott Road
Walla Walla, WA 99362
Ph) 509-527-3020
Fx) 509-527-3034

Safety Tipline: 855-976-8772

The Walla Walla School District does not discriminate on the basis of sex, race, creed, religion, color, national origin, age, honorably discharged veteran or military status, sexual orientation including gender expression or identity, the presence of any sensory, mental, or physical disability, or the use of a trained dog guide or service animal by a person with a disability in its programs and activities and provides equal access to the Boy Scouts and other designated youth groups. The Assistant Director of Human Resources, 364 South Park Street, Walla Walla, Washington 99362, (509) 527-3000, has been designated to handle questions and complaints of alleged discrimination.