Menu

 
cheering
Cart

MCC All Conference Award Winners- Spring 2018

MCC All-Conference Award Winners - Spring 2018
FIRST LAST  GRADE SEASON SPORT AWARD EVENT/POSITION
SCOTT GOLDEN 12 SPRING BASEBALL FIRST TEAM OUTFIELDER
MASON KNOWLES 12 SPRING BASEBALL SECOND TEAM 3RD BASEMAN
PETER AGUILAR 12 SPRING GOLF-BOYS HONORABLE MENTION  
ALEXANDER JOHANSON 12 SPRING GOLF-BOYS FIRST TEAM  
ALEXANDER JOHANSON 12 SPRING GOLF-BOYS PLAYER OF THE YEAR 2018  
MADISON DARNOLD 11 SPRING GOLF-GIRLS SECOND TEAM  
MICHAELA MORRIS 12 SPRING GOLF-GIRLS FIRST TEAM  
AGUSTIN ARCEO 11 SPRING SOCCER-BOYS HONORABLE MENTION MIDFIELDER
ABRAHAM DIAZ-GARCIA 11 SPRING SOCCER-BOYS SECOND TEAM DEFENDER
JUAN MONTERO 12 SPRING SOCCER-BOYS HONORABLE MENTION FORWARD
ERICK PEREZ-CUELLAR 12 SPRING SOCCER-BOYS FIRST TEAM MIDFIELDER
EDWIN ROMERO-VIRREY 12 SPRING SOCCER-BOYS FIRST TEAM FORWARD
JULIO TAPIA 10 SPRING SOCCER-BOYS SECOND TEAM FORWARD
ALEXIS BARRERAS 11 SPRING SOFTBALL FIRST TEAM OUTFIELD
KAMRYN COLEMAN 12 SPRING SOFTBALL FIRST TEAM PITCHER
KAMRYN COLEMAN 12 SPRING SOFTBALL PLAYER OF THE YEAR 2018 (2ND YEAR IN A ROW)
RYLEE HALE 10 SPRING SOFTBALL SECOND TEAM 1ST BASE
FAITH HOE 12 SPRING SOFTBALL FIRST TEAM SHORTSTOP
LAUREN HOE 12 SPRING SOFTBALL FIRST TEAM CATCHER
MEGHAN YENNEY 12 SPRING SOFTBALL FIRST TEAM 3RD BASE
MARK BOGLEY 12 SPRING TENNIS- BOYS HONORABLE MENTION  
PARKER  PONTAROLO 12 SPRING TENNIS- BOYS SECOND TEAM  
CAMPBELL SCHULKE 12 SPRING TENNIS- BOYS FIRST TEAM  
SABRINA HORTON 10 SPRING TENNIS- GIRLS SECOND TEAM  
KYNDAL LOCATI 12 SPRING TENNIS- GIRLS SECOND TEAM  
MARY ROSE  RUSSO 11 SPRING TENNIS- GIRLS HONORABLE MENTION  
JAVON HANDCOX 11 SPRING TRACK- BOYS HONORABLE MENTION 4X100 RELAY 43.05
JAVON HANDCOX 11 SPRING TRACK- BOYS FIRST TEAM LONG JUMP 21'4
ERIC HISAW   SPRING TRACK- BOYS COACH OF THE YEAR  
JARED MCALVEY 11 SPRING TRACK- BOYS FIRST TEAM 110M HURDLES 14.61
JARED MCALVEY 11 SPRING TRACK- BOYS FIRST TEAM 300 M HURDLES 38.76
JARED MCALVEY 11 SPRING TRACK- BOYS HONORABLE MENTION 4X100 RELAY 43.05
SAM SIEVERTSEN 12 SPRING TRACK- BOYS HONORABLE MENTION 4X100 RELAY 43.05
PATRICK UTSCHINSKI 11 SPRING TRACK- BOYS FIRST TEAM DISCUS 167'10
PATRICK UTSCHINSKI 11 SPRING TRACK- BOYS PLAYER OF THE YEAR FIELD
PATRICK UTSCHINSKI 11 SPRING TRACK- BOYS SECOND TEAM SHOT PUT- 49'8
HADEN WEGNER 11 SPRING TRACK- BOYS HONORABLE MENTION 4X100 RELAY 43.05
SKYLAR DRUFFEL 12 SPRING TRACK- GIRLS FIRST TEAM DISCUS 125'5
PAIGE GARDNER 12 SPRING TRACK- GIRLS SECOND TEAM 4X200 RELAY 1:46.66
NOELANI HELM 11 SPRING TRACK- GIRLS PLAYER OF THE YEAR FIELD
NOELANI HELM 11 SPRING TRACK- GIRLS SECOND TEAM HIGH JUMP 5'0
NOELANI HELM 11 SPRING TRACK- GIRLS SECOND TEAM JAVELIN 130'8
KARLY KENNY 10 SPRING TRACK- GIRLS SECOND TEAM 4X200 RELAY 1:46.66
MADELYN KNIGHT 11 SPRING TRACK- GIRLS SECOND TEAM 4X200 RELAY 1:46.66
MADELYN KNIGHT 11 SPRING TRACK- GIRLS SECOND TEAM LONG JUMP 16'7.5
ELLA NELSON 9 SPRING TRACK- GIRLS FIRST TEAM 1600 METERS 5:12.17
ELLA NELSON 9 SPRING TRACK- GIRLS SECOND TEAM 800 METERS 2:15.78
HALLY RUFF 12 SPRING TRACK- GIRLS SECOND TEAM POLE VAULT 11'6
ABIGAIL SNYDER 12 SPRING TRACK- GIRLS FIRST TEAM 300 M HURDLES 45.09
ABIGAIL SNYDER 12 SPRING TRACK- GIRLS SECOND TEAM 4X200 RELAY 1:46.66
EMMA WENZEL 12 SPRING TRACK- GIRLS FIRST TEAM JAVELIN 132'1.5
Read more...

New Basketball Coaches Announced

Meet and greet planned Wednesday for new Wa-Hi Boys’ and Girls’ Head Basketball coaches

 

Walla Walla High School Athletic Director Dirk Hansen announces familiar faces will step up to lead the school’s varsity basketball teams next season. Mike Patterson has been named the new Boys’ Varsity Head Basketball coach and Morgan Jo Poyner the new Girls’ Varsity Head Basketball coach. There was a robust candidate pool for these positions. The hiring process included a comprehensive interview, broad advertisement campaign and involvement from the Wa-Hi Booster Club, area youth coaches and parents.

 

Patterson has served as the varsity assistant coach in the boys’ program for the last four years under Coach John Golden. He brings 16 years of basketball coaching experience to the position, including a head coach role during his career. 

 

“Mike is very excited for this great opportunity to lead our boys’ basketball program,” said Hansen.

Poyner has served as a varsity assistant coach in the Wa-Hi girls’ basketball program for the past three years. She has an extensive background in coaching girls’ basketball and is very appreciative and excited to be the next head girls’ basketball coach, according to Hansen.

 

“Morgan played collegiate basketball at both Walla Walla Community College and at Warner Pacific College and she was also a graduate assistant at Whitworth University for one year,” said Hansen.   

 

Walla Walla High School Athletics is planning a meet and greet event Wednesday, May 9 from 6 to 7 p.m. at the Wa-Hi main gym in the Fletcher room. Both new head coaches are eager to share their coaching philosophies and provide a program overview.

Read more...

Wa-Hi Students Kyle Carver and Ruben Balderas traveled to our State Capital in Olympia Washington

On Monday and Tuesday of this week,  Wa-Hi Students Kyle Carver and Ruben Balderas traveled to our State Capital in Olympia Washington. Ruben and Kyle spent their time talking to State legislators about the importance of afterschool programs in Walla Walla. They shared how After School programs during their middle school years and now in high school have influenced in their own lives for the better. Ruben also served as a panelist on the Expanded Learning Opportunities Quality Standards Initiative which presented to the House Committee on Education. These two students will travel to Washington, D.C. later this year to educate our federal congressional members about afterschool programming in our district and state.

26220247 10156241246558755 5023535701016226101 n

 -- 

Andrew Sayers

Forward 21st Century CCLC Site Director

Walla Walla High School

Read more...

Fall Wa-Hi MCC All-Conference Teams Announced

FIRST LAST  GRADE SEASON SPORT AWARD EVENT/POSITION
HANNAH HAIR 10 FALL VOLLEYBALL FIRST TEAM MIDDLE HITTER
NOELANI HELM 11 FALL VOLLEYBALL FIRST TEAM SETTER
EMILY DIMINO 12 FALL VOLLEYBALL HONORABLE MENTION LIBERO
EMMA WENZEL 12 FALL VOLLEYBALL HONORABLE MENTION MIDDLE HITTER
JORDAN WICKLUND 12 FALL VOLLEYBALL HONORABLE MENTION SETTER
ELLA NELSON 9 FALL CROSS COUNTRY FIRST TEAM  
COOPER CORTINAS 10 FALL CROSS COUNTRY SECOND TEAM  
CANNON ANGOTTI 10 FALL CROSS COUNTRY HONORABLE MENTION  
LORENA RAMIREZ 11 FALL SOCCER- GIRLS FIRST TEAM FORWARD
MAKENA RIETZ 12 FALL SOCCER- GIRLS FIRST TEAM MIDFIELDER
BRIANNA BEUCK 12 FALL SOCCER- GIRLS SECOND TEAM DEFENDER
MELISSA ALVARADO 12 FALL SOCCER- GIRLS SECOND TEAM DEFENDER
HANNAH GARDNER 12 FALL SWIM- GIRLS FIRST TEAM 200-YARD MEDLEY RELAY
HANNAH GARDNER 12 FALL SWIM- GIRLS FIRST TEAM 200-YARD FREESTYLE RELAY
HANNAH GARDNER 12 FALL SWIM- GIRLS HONORABLE MENTION 100-YARD BREASTSTROKE
PAIGE GARDNER 12 FALL SWIM- GIRLS FIRST TEAM 200-YARD MEDLEY RELAY
PAIGE GARDNER 12 FALL SWIM- GIRLS FIRST TEAM 200-YARD FREESTYLE RELAY
PAIGE GARDNER 12 FALL SWIM- GIRLS FIRST TEAM 400-YARD FREESTYLE RELAY
PAIGE GARDNER 12 FALL SWIM- GIRLS SECOND TEAM 50-YARD FREESTYLE
PAIGE GARDNER 12 FALL SWIM- GIRLS SECOND TEAM 100-YARD FREESTYLE
KYRA HARTLEY 11 FALL SWIM- GIRLS FIRST TEAM 200-YARD MEDLEY RELAY
KYRA HARTLEY 11 FALL SWIM- GIRLS FIRST TEAM 400-YARD FREESTYLE RELAY
HALLY RUFF 12 FALL SWIM- GIRLS FIRST TEAM 200-YARD FREESTYLE RELAY
HALLY RUFF 12 FALL SWIM- GIRLS FIRST TEAM 400-YARD FREESTYLE RELAY
HALLY RUFF 12 FALL SWIM- GIRLS HONORABLE MENTION 100-YARD FREESTYLE
LAUREL SKORINA 9 FALL SWIM- GIRLS FIRST TEAM 200-YARD MEDLEY RELAY
LAUREL SKORINA 9 FALL SWIM- GIRLS FIRST TEAM 200-YARD FREESTYLE RELAY
LAUREL SKORINA 9 FALL SWIM- GIRLS FIRST TEAM 400-YARD FREESTYLE RELAY
LAUREL SKORINA 9 FALL SWIM- GIRLS HONORABLE MENTION 200-YARD FREESTYLE
LAUREL SKORINA 9 FALL SWIM- GIRLS SECOND TEAM 500-YARD FREESTYLE
JAHMAL MANGARERO 11 FALL FOOTBALL FIRST TEAM LINEBACKER
MASON KNOWLES 12 FALL FOOTBALL SECOND TEAM DEFENSIVE BACK
ISAAC MELTON 12 FALL FOOTBALL SECOND TEAM DEFENSIVE LINE
TRISTAN LARKINS 12 FALL FOOTBALL SECOND TEAM OFFENSIVE LINE
EDWIN ROMERO-VIRREY 12 FALL FOOTBALL HONORABLE MENTION LINEBACKER
PATRICK UTSCHINSKI 11 FALL FOOTBALL HONORABLE MENTION OFFENSIVE LINE
Read more...
Subscribe to this RSS feed

Walla Walla High School

WAHI logoletters web800 Abbott Road
Walla Walla, WA 99362
Ph) 509-527-3020
Fx) 509-527-3034

Safety Tipline: 855-976-8772

The Walla Walla School District does not discriminate on the basis of sex, race, creed, religion, color, national origin, age, honorably discharged veteran or military status, sexual orientation including gender expression or identity, the presence of any sensory, mental, or physical disability, or the use of a trained dog guide or service animal by a person with a disability in its programs and activities and provides equal access to the Boy Scouts and other designated youth groups. The Assistant Director of Human Resources, 364 South Park Street, Walla Walla, Washington 99362, (509) 527-3000, has been designated to handle questions and complaints of alleged discrimination.